Avtor: arhiv Objavljeno: 30. 11. -1

Nov pogrebni obrednik

Navada svete matere Cerkve je, da z obredi ob pogrebu ne samo priporoča rajne Bogu, ampak da tudi krepi upanje svojih otrok in da spričuje svojo vero v prihodnje vstajenje vseh krščenih v Kristusu.

S temi besedami se začenja odlok rimske Kongregacuje za bogoslužje iz leta 1969, ki določa pogrebni obred Katoliške cerkve. Leta 1970, je na podlagi tega odloka nastal začasni obrednik za pogrebe; začasno je veljal celih 36 let . V teh dnevih so nam na Liturgičnem študijskem dnevu predstavili nov obrednik, ki prinaša več možnosti, kako moliti za rajne. Tudi za novi obrednik pravijo da je začasni in da se bo še spreminjal. Sicer nam pa ravno pogreb pove, da tu na zemlji ni nič stalnega. Bistvo pogrebnega obreda ostaja isto, so pa nekateri novi poudarki. Novost, ki se meni osebno zdi pomembna, je poudarek, da je slovo od pokojnega ne samo prošnja zanj pri Bogu, ampak tudi zahvala za življenje in za vse, kar po tem življenju prihaja. Pomembno je morda tudi, da so škofje enotno določili nekatere stvari pri pogrebu. Na čelu cerkvenega pogreba je vedno križ, ki je obrnjen naprej... V cerkvi je krsta obrnjena tako, da pokojnik - laik gleda k oltarju, medtem ko je pokojnik - duhovnik (diakon) obrnjen k ljudstvu.. V primeru, da je pogreb z žaro, naj bo žara postavljena tako, da bo križ na žari ali Kristusova podoba obrnjena proti ljudem. Barva liturgičnih oblačil pri pogrebnem bogoslužju za odrasle je vijolična ali črna; za otroke (in neporočene s soglasjem svojcev) pa bela barva ...

To so le nekatere stvari, ki morda niso nove, nam je bilo pa morda ob različnih navadah nejasno, kaj je bolj prav. Duhovniki se bomo na novosti v obredu počasi navadili, vi verniki pa boste ob novostih pogrebnega obreda kakšno stvar na novo odkrili in poglobili.

župnik France Mervar